Rady a tipy

Základná starostlivosť o trávnik na začiatku sezóny

Základná starostlivosť o trávnik na začiatku sezóny | DecorGarden

Krásny, hustý a silnozelený trávnik je snom každého kutila a záhradníka. Zdravý a pekný trávnik vyžaduje starostlivosť hneď z jara. Tu je niekoľko rád ako sa starať o trávnik.

Obdobie jary:

Ako prvý úkon po roztopení snehu, ústupe nízkych teplôt a výstupe celodenných teplôt nad 10 oC, robíme vertikutáciu trávnikov.

Vertikutácia má za úlohu odstrániť odumreté zvyšky rastlín z trávnika a tým pádom zabezpečiť prísun kyslíka a živín ku koreňom rastlín.

Vyberáme si vertikutátor podľa veľkosti trávnatej plochy. Pre plochy do 300 m2 môžete použiť elektrický vertikutátor. Pre väčšie plochy určite používajte benzínové vertikutátory, nakoľko elektrické vertikutátory nemusia zvládať toto zaťaženie z technického hľadiska.

Vertikutáciu robíme do hĺbky 2 – 4 mm !

Pri vertikutácii sa snažíme trávnik vyčistiť čo najviac. Vyčesanú hmotu vyzbierame manuálne hrablami Wolf-Garten UH-M 60 a pre dokonalý efekt plochu vyzbierame kosačkou.

Po tomto úkone bude trávnik vyzerať veľmi poškodene, ale samozrejme že sa netreba obávať, lebo sme týmto spôsobom pomohli rastlinám trávnika a oni sa nám odvďačia skorým znovuzapojením a krásnym trávnikom.

Po vertikutácii dosievame trávnik celoplošne (pri veľkom poškodení), alebo len vypadnuté miesta (lokálne poškodenia).

Trávnatú plochu na záver pohnojíme, najlepšie dlhodobo-pôsobiacim hnojivom. Odporúčame na jarnú vertikutáciu V-MIX 125 od Wolf-Garten. Toto balenie obsahuje osivo na dosev trávnika, dlhodobopôsobiace hnojiovo a pôdny kondicionér, ktorý napomáha k rýchlemu zotaveniu trávnika po vertikutácii.

Toto balenie vystačí na 125 m2 trávnatej plochy. Ak neuvažujete o kúpe vertikutátora, alebo ešte nie ste rozhodnutý či si niečo také kúpiť, tak si u nás môžete vertikutáciu objednať ako komplexnú službu! Neváhajte nás kontakotvať!

Robotická kosačka Gardena Sileno life 750 v akciovej cene

Vegetačné obdobie – leto:

Počas vegetácie sa snažíme kosiť trávnik najlepšie 2x za týždeň, alebo aj každý deň, ak sa zamýšľame nad robotickou kosačkou.

Pri každom kosení podporujeme rast a odnožovanie trávnika, čím zlepšujeme jeho hustotu.

Kosíme na výšku 2,5 – 4 cm. Pri nižšom kosení môže dochádzať k odkoseniu odnožovacích častí a takisto aj k rýchlejšiemu presychaniu trávnatej plochy. Samozrejme na to má vplyv aj zloženie trávnika a jeho využitie.

Treba pamätať aj na pravidelné hnojenie. Od jari do jesene hnojíme hnojivami, ktoré majú dlhodobý účinok (cca 70 dní).

Tieto hnojivá uvoľňujú živiny postupne, takže trávnik má dodávané výživné látky počas celej doby pôsobnosti v rovnakej miere, čo vytvára krásny celkový efekt trávnatej plochy.

Dlhodobopôsobiace hnojivá šetria váš čas a aj peniaze. Ušetríte čas počtom aplikácií hnojív (4-5 / rok vrátane jesene) a samozrejme efekt je rovnomerný a vyrovnaný vzrast trávnych jedincov. 

Ako druhé hnojenie odporúčame aplikovať hnojivo L-PM (100, 300). Toto hnojivo obsahuje železo a tým pádom bude mať trávnik sýtozelenú farbu a zdravý vzrast. Pôsobí aj proti machu.

Ak je Váš trávnik kosený robotickou kosačkou, je potrebné používať hnojivá na trávniky kosené robotickou kosačkou (Wolf-Garten RO-S 300). Ich zloženie je prispôsobené tomu, aby mal trávnik peknú farbu a nevytváral zbytočne veľké prírastky trávnych rastlín, aby sa zase odkosené zvyšky stíhali rozložiť.

V ponuke sú aj kvapalné hnojivá. Tieto majú rýchlejší nástup účinku a sú využiteľné ak potrebujete trávnik okamžite zotaviť (využitie pri rezidenčných, verejných plochách, ale samozrejme aj súkromné záhrady).

Dlhodobopôsobiaci je len jeden druh (L 100 B a jeho náhradné balenia).

Využite iba teraz zľavový kupón

Pri nákupe nad 250€ získate iba teraz celkovú zľavu 7% na celý nákup.
Kupón je platný do konca marca, tj. 31.3.2020. ( Zľava sa nevzťahuje na produkty, ktoré už v akciovej cene sú !)

 jar2020